Na mladih svet stoji in tega se v inštitutu LUTRA, Inštitut za ohranjanje naravne dediščine, dobro zavedamo. V okviru izobraževalnega programa KAPLJICE ZNANOSTI smo organizirali štiri poletne raziskovalne tabore za mlade. Taborov se skupaj udeležilo 55 učencev, dijakov in študentov iz vse Slovenije. Nekaj utrinkov s taborov vam predstavljamo tukaj.

S programom Kapljice znanosti želimo mlade navdušiti za znanstveno-raziskovalno delo ter jih hkrati spodbuditi k aktivnemu varstvu narave, še posebej celinskih voda. Raziskovalni tabori so se odvijali na Goričkem, ob reki Kolpi, ob reki Soči in v Rakovem Škocjanu. Dnevi so nam minevali ob raziskovanju narave. Preučevali smo močvirske in vodne rastline, iskali iztrebke in sledi evrazijske vidre, opazovali ptice, analizirali kemijsko in ekološko stanje voda, lovili in določali dvoživke, dnevne in nočne metulje, itd. Na taboru ni manjkalo niti umetniških delavnic ter orientacijskih in športnih iger.
Večere smo preživljali v družbi gostov, uveljavljenih raziskovalcev, ki so mladim predstavili svojo življenjsko pot, ki jih je pripeljala do znanstveno-raziskovalnega dela. Obiskali so nas Stanka Dešnik, Kristjan Malaćič in Gregor Domanjko iz Krajinskega parka Goričko, entomolog mag. Stane Gomboc, ekologinja Marjana H. Adamič, gozdar mag. Bojan Kocjan, naravoslovni fotograf in gozdar mag. Hrvoje Oršanić, ornitolog
Tomaž Mihelič, naravoslovna fotografa Tinki Rovšček in Brane Loncner, botanik mag. Boško Čušin, biologa prof.dr. Kazimir Drašlar in prof.dr. Peter Stušek.
»Pozor, v naravi se dogajajo čudeži« je misel učenke Katje Roze, s katero je strnila svoje vtise s tabora na Goričkem. V sodobnem času človekove vse pogostejše odtujenosti od narave je čudenje naravi in pojavu življenja morda najboljša popotnica za trajnostno prihodnost.
Program je finančno podprlo Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo. V programu sodelujemo s programom Ekošola kot način življenja.
Novico pripravil:
dr. Gregor Torkar
|